השמש כבר כאן והקיץ כבר מגיע, ומה כיף יותר מלהתענג על קרני השמש החמימות של הקיץ הישראלי בנוחות של הגינה הפרטית שלכם. התקנת דק עץ איכותי תאפשר לכם ליהנות מהחצר שלכם כפי שלא הכרתם ותהפוך את השהות בגינה שלכם לבילוי של ממש.  

אורך חיים ממוצע של דק

אורך החיים של דק עץ תלוי מאוד בחומר ממנו הוא עשוי ובתנאי האקלים בהם הוא נמצא. בממצוע, אורך חיי דק איכותי הוא כ-20 שנה, אך הוא איך לשמור על דקים מעץעלול לנוע בין 15 שנים ועד 30 שנים. החומר ממנו עשוי הדק משפיע יותר מהכל על אורך חייו. דק מעץ עשוי לרוב מאחד משני סוגי העצים: אורן או איפאה. דקים מעץ איפאה נחשבים לעמידים יותר, שכן הם קשיחים יותר. חשוב גם לשים לב לסוג האיפאה בה משתמש בעל המקצוע המתקין לכם את דק העץ. דקים מעץ אורן עמידים פחות וחלקם אף מוציאים שרף. כמו כן, קיימת האפשרות להשתמש בעץ סינטטי להתקנת דק, אך יש לקחת בחשבון כי למרות העמידות הגבוהה יחסית שלו הוא נוטה להתחמם בשמש, מה שעלול להפוך את המגע שלו למאוד לא נעים בקיץ. כאמור, לתנאי האקלים חשיבות גבוהה גם כן בקביעת אורך החיים של הדק. לרוב דק עץ יימצא בחוץ, והוא חשוף מאוד לפגעי מזג האוויר ולתנאי האקלים כמו שמש, לחות וכדומה. דק מעץ איפאה עמיד יותר לתנאי מזג האוויר ולמפגעי אקלים, הוא עמיד מאוד ללחות והבלאי שלו איטי יותר.

דרכים לשימור דק

ישנם דרכים רבות לשמור על דק העץ מפגעי הזמן והאקלים. הדבר הראשון שחשוב לשים אליו לב הוא התקנת הדק. התקנה נכונה ומקצועית תהפוך את דק העץ שלכם לעמיד יותר ותגרום לו להחזיק מעמד שנים רבות יותר. חשוב מאוד לתכנן כראוי את התקנת דק העץ, ולהתחשב בתנאי השטח (כגון גורמי לחות, מזיקים וכדומה), ולהתקין תשתית ראויה שתסייע לשמור על העץ. על מנת לשמור על הדק מנזקי האקלים מומלץ לבצע מספר פעולות שיסייעו לנו בשמירה עליו. תחילה מומלץ מאוד להרחיק גורמי לחות ומים מהעץ, שכן אלו עלולים להביא לריקבון. כמו כן, לכלוך יומיומי, דוגמת גללים של חיות, שאריות אוכל ושתייה, יש לנקות מיידית עם מים וחומר ניקוי ייחודי לטיפות בדק. כחצי שנה לאחר התקנת העץ מומלץ למרוח אותו בשמן מיוחד שמגן עליו מנזקי לחות ומים, מקרני השמש (ובייחוד מקרינת ה- UV) ומטחב. לרו ממתינים כחצי שנה על מנת לאפשר לעץ "להתמקם" ולהתייבש כראוי, אך זה תלוי גם בסוג העץ ממנו עשוי הדק. על פעולה זו יש לחזור פעם בשנה לפחות, על מנת לשמור על מראה הדק ולחדש את מראהו.

החלפת דק

כאמור, הזנחה וחוסר תחזוקה של דק העץ עלולים להביא לנזק משמעותי ולעיתים אף לצורך בהחלפת וחידוש דק. דקים שהותקנו על רצפה לא מתאימה, דקים שצברו לחות ואל טופלו כראוי, עלולים להירקב, להוציא שרף ועוד שלל תופעות לא נעימות, במצבים קיצוניים אלו נדרש לעיתים להחליף את דק העץ ולהתקין לוחות עץ חדשים. גם בפעולת החלפת הדק וחידושו נדרשת תשומת לב רבה לפרטים ולחומרים אותם מתקינים. החלפת דק למעשה דומה מאוד להתקנת דק חדש, ולכן חשוב לוודא כי התשתיות מונחות כראוי ובאופן הבטיחותי ביותר, כי העץ בו נעשה שימוש הוא איכותי, וכי המתקים מנוסה ומקצועי.