קרוב ל-30% מהישראלים עובדים מהבית. לעבודה מהבית יש יתרונות רבים, אך גם לא מעט חסרונות שכדי להתגבר עליהם יש צורך במשרד ביתי מיוחד ויעיל שעונה על הצרכים ומהווה סביבת עבודה נעימה. סביבה כזו תתרום לניתוק, למשמעת העצמית, לפרודוקטיביות וליעילות – בקיצור, כל מה שנחוץ כדי להצליח לעבוד מהבית ללא הפרעות. מהו משרד ביתי, כיצד לעצבו באופן מיטבי ואיך תחסכו זמן וכסף בדרך לעיצוב המשרד הביתי האידאלי? על כך – במאמר הבא.

מהם משרדים ביתיים?

כשמדברים על משרד ביתי אין הכוונה לפינת המחשב המשותפת לכולם (כולל הילדים), אלא מתכוונים לחלל מופרד, מבודד ומוגדר המרוהט במחשבה תחילה ומעוצב

משרדים ביתיים

משרדים ביתיים

באופן שנותן מענה לכל הצרכים של אדם שעובד מהבית. מי שעובד מהבית (באופן קבוע או לפרקים) – ויש רבים כאלה בעידן המודרני – זקוק למשרד בית מדוגם בחלל נפרד. למרבה המזל, עיצוב משרד ביתי יכול להתבצע בקלות, במהירות ובעלות סבירה.

אז איך לבנות משרד ביתי ביעילות, במהירות ובעלות נמוכה?

בעת עיצוב משרד ביתי יש להתחשב במטרות השונות של הקמתו ולעצבו כך שמאפייניו יענו על מגוון הצרכים הבאים:

  • פרטיות – משרד ביתי צריך להיות חלל מבודד או נפרד המעוצב באופן המאפשר הפרדה בין הבית למשרד. ניתוק מעין זה הוא הכרחי. אם אין לכם חלל נפרד שכזה, עליכם ליצור אותו. אל תיבהלו – אין צורך לבנות חדר נוסף, לשבור קירות או להפוך עולמות. ישנם פתרון קלים וזולים יותר: ניתן להקים מחיצה ו/או קיר באמצעות פנל מבודד. מדובר בפנל העשוי שתי שכבות פח וחומר בידוד שמוקם בקלות ובעלות נמוכה, ויעילותו רבה – הוא מבודד מפני רעש, קור וחום וניתן לצבוע אותו כך שישמש כקיר לכל דבר ויאפשר יצירת חדר עצמאי בו יוקם המשרד הביתי.
  • שימושיות – יש לבחור ריהוט מתאים לצרכים תוך שימת דגש על ארגונומיה – התאמת הריהוט המשרדי לישיבה נכונה כדי למנוע נזקים בריאותיים.
  • ציוד מתאים – המשרד הביתי צריך להכיל את הציוד הנדרש במגבלות התקציב ובהתאם לצרכים וחשוב גם לתת את הדעת על התאורה, על האוורור ועל המיזוג.

שיפורים למשרד ביתי

לשם עיצוב משרד ביתי ניתן להשתמש במספר אלמנטים, עיצובים ואביזרים שיקלו את השהות במשרד, ובכך יתרמו ליעילות העבודה ולשיפור האווירה בעת השהות בחלל. משרד ביתי מיוחד יכלול אלמנטים זולים שמשפרים מאד את מאפייני המשרד: כך, למשל, רצוי שבמשרד הביתי יהיו חלונות גדולים המאפשרים אוורור וחדירת אור טבעי, בהם מותקן תריס חשמלי קליל אותו ניתן לפתוח בקלות ולסוגרו בשעות בהן השמש מסנוורת. בגזרת התאורה יש להעדיף אור לבן, הוא פחות מעייף את העיניים והוא גם חסכוני, ובגזרת האחסון – מעבר לשולחן מחשב ולספריה חשוב שיהיו במשרד הביתי מגירות לאחסון ולשמירת טפסים, קלסרים, מסמכים וספרים: כשכל אלה מצויים במגירות, קל יותר לשמור על המשרד מאורגן, נקי ונעים. בנוסף, חפצי נוי מיוחדים יכולים לשפר את מראה החדר ואת התחושה: שטיח, תמונות, מראה, לוח מגנטים, וילון, כורסא מעוצבת וחפצי ריהוט שיקיים יתרמו למטרה זו.