אם אתם מאותם אנשים שאוהבים רהיטי עץ מלא, ורכשתם ריהוט עץ איכותי, ודאי תרצו לשמור עליו במצב מעולה שנים רבות. כיצד תבצעו זאת בכוחות עצמכם, מהן השיטות המומלצות ומה החומרים שיעזרו לכם במשימה – על כך במאמר הבא.

מאלו חומרים יש להימנע?
רהיטי עץ מלא

העץ הוא חומר טבעי, וככזה הוא מגיב בדרכים שונות לחומרים המיושמים עליו. בשל כך יש להימנע משימוש בחומרי ניקיון אגרסיביים. כשמדובר בריהוט ביתי, אנחנו מעוניינים להימנע כמה שניתן מחשיפת
הרהיטים ללחות, לחום או לשינויי טמפרטורה קיצוניים, שכן זה יגרום לפגיעה במרקם העץ. אם ברצונכם לנקות רהיטי עץ בעזרת מים, ניתן להשתמש במטלית עדינה ולחה – אין להשתמש במטלית רטובה מדי או ביישום גס כגון סקוץ'.

סדקים וחיות אחרות

חשיפה ללחות, יובש, קור וחום – כל אלה גורמים לעץ להתרחב ולהתכווץ ,במידה שונה בין סוגי העץ וכך נוצרים סדקים הפוגמים במראהו של העץ ובמרקמו.

במידה ונגרם נזק/סדק לרהיט ניתן למלא את השריטה/סדק בעזרת שפכטל עץ או באמצעות עץ פלסטי, שהם חומרי מילוי המיועדים לסתימת סדקים וחורים בעץ. קיימות מספר חברות המייצרות שפכטל לעץ, וניתן להשיגו בגוונים שונים. בחרו את הגוון הדומה לרהיט שלכם, שייפו את האזור הפגוע ונקו אותו, ולאחר יישום השפכטל – שייפו את האזור ונקו אותו שנית, ורק לאחר מכן צבעו בצבע התואם את צבע הרהיט.

 

עשה ואל תעשה 

אחד היתרונות של ריהוט מעץ מלא הוא האפשרות לחדשו שוב ושוב. יחד עם זאת, תוכלו לשמור על רהיטי העץ שלכם בעזרת שימוש בחומרי ניקיון מתאימים. השתמשו אך ורק בחומרים המיועדים לניקוי רהיטי עץ מלא ולהברקתם, ולפני שימוש ראשון בדקו בפינה נסתרת שהחומר אינו פוגם במרקם העץ. אין להשתמש במטליות ובספוגים קשים, וכמו כן – הימנעו משימוש במטלית רטובה. רהיטים מצופים בלכה יש להבריק בחומרים ייעודיים.

יש ליישם את החומר בעזרת מטלית, ולמרוח עם כיוון סיבי העץ. שיוף וצביעה יש לבצע תמיד עם כיוון סיבי העץ.