איך לבחור סוגי עץ לבנייה

ריהוט ודק מעץ טבעי הם הבחירה המועדפת עבור אנשים שמעריכים איכות – אין תחליפים תעשייתיים או סינתטיים שמהווים תחליף ראוי לאותנטיות והחמימות של רהיטי העץ או לאווירה הטבעית והנעימה של דק עץ בגינה.

עץ הוא חומר חי, טבעי וככזה יש לטפל בו במסירות, לבחור אותו בקפידה ולדעת מה הם היתרונות שלו, החסרונות שלו ועבור איזו מטרה כדי להשתמש בו.

סוגי עץ ממשפחת העצים הקשים

עץ איפאה – מגיע מיערות הגשם של ברזיל וידוע בצפיפותו הגבוהה ומשקלו הרב. צבעו הטבעי של עץ האיפאה הוא חום כהה והינו בעל עמידות גבוהה נגד מזיקים ואינו זקוק לחיטוי מיוחד, על כן שימושו התדיר ביותר בארץ הוא עבור בניית דקים.סוגי עץ

עץ הקומרו – דומה בתכונותיו לעץ האיפאה בכך שהינו קשיח מאוד, בעל צפיפות גבוהה ומשקל רב. יתרונו העיקרי הוא שאינו נשחק בקלות ועמיד לאורך שנים רבות וכאמור, כמו עץ האיפאה, דורש תחזוקה פחותה מאשר שאר סוגי העצים. שימושו השכיח של הקומרו הינו עבור בניית דק ולריהוט חוץ.

עץ טיק בורמזי – נחשב העמיד ביותר בכל משפחות העץ. מלבד עמידותו יוצאת הדופן, הוא יציב וחזק מאוד אך עדיין רך יחסית לעצים ממשפחה זו. בניגוד לעץ האיפאה, שמאפיר ומאבד את הטקסטורה הטבעית שלו עם השנים, עץ הטיק בורמזי מקבל גוון זהוב למשך רבים רבות בעקבות חשיפה לקרני השמש, לכן הוא מושלם עבור דקים וריהוט חוץ.

סוגי עץ ממשפחת העצים הרכים

עץ סידר – עץ בעל עמידות מיוחדת מפני מזיקים, ריקבון ותנאי מזג אוויר משתנים. עץ הסידר הינו בגוון חום אדמדם ותהליך עיבודו קל יחסית. מקורו של עץ הסידר הוא מרכז קנדה בקרבת הגבול עם ארה"ב, והוא נחשב לעץ הגדול ביותר באזורו. בשל מידותיו הגדולות הוא אינו אחיד בצורתו ובגבהיו. הוא ניתן לעיבוד יחסית  בקלות ומגיב טוב לצביעה והדבקה, אך הינו רך מאוד ולכן משמש בעיקר לחיפוי וציפוי ריהוט, אך גם לבניית דקים.

עץ אורן – האורן הוא מהעצים הנפוצים ביותר לשימוש בישראל, בשל חוזקו וגמישותו. הוא קל יחסית ונחשב לאיכותי במיוחד בשל צפיפותו. האורן הוא עץ זול יחסית, ככזה השימוש בו בתעשייה רווחי מאוד. צבעו חום בהיר עד צהבהב, שימושו העיקרי הוא בריהוט פנים וריהוט גן. יחד עם זאת האורן משמש גם לדלתות, גגות, פרגולות מיוחדות ודקים.

אורן קרוליינה – מדובר בעץ הדומה מאוד בתכונותיו לאורן הרגיל, אך חזק ממנו ולא יקר ממנו משמעותית. אורן קרוליינה הינו עץ אידאלי לבניית דקים, בשל חוזקו, דחיסותו הגבוהה וצפיפותו – תכונות שהופכות אותו לעמיד מאוד.

עץ רב שכבתי – כמו העץ הדו שכבתי, גם העץ הרב שכבתי הינו תוצר אדם. הוא מורכב משכבות עץ לבן המודבקות אחת לשנייה. קורות העץ ממנו מורכב העץ הרב שכבתי הן חזקות וגמישות, ועוברות תהליך עיבוד מורכב וקפדני עד ליצירת העץ הרב שכבתי. העץ הינו רך, נוח לעיצוב, בעל גוון צהבהב ונוח לצביעה. העץ הרב שכבתי הינו עמיד בפני שינויי לחות, ולכן הוא שורד זמן רב. בשל צורת העיבוד של העץ הרב שכבתי, כמו גם העץ הדו שכבתי, ניתן לייצרו באורך בלתי מוגבל. קורות רב שכבתיות משמשות כמעט לכל צורך – מבנייה, עד פרגולות, דקים וריהוט. גם העץ הרב שכבתי, וגם הדו שכבתי, מודבק לרוב בשיטת הפינג'ר ג'וינט, השיטה הנפוצה והטובה ביותר.

עץ דוגלס פייר – הוא אמנם שייך למשפחת העצים הרכים, אך ידוע בחוזקו הרב. גזעו גדול ממדים והוא גדל בקנדה. הוא משמש בעיקר עבור מבני עץ ופרגולות. מראהו מחוספס, בעל טקסטורה יפה ומעניינת, כפרי וצבעו הטבעי הוא חום-אדמדם בהיר, לכן ניתן להכין ממנו ריהוט גן מחוספס. יש לו יכולת תגובה טובה לעיבוד והוא נחשב נוח להדבקה ולגימור.

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *